Trening personalny czy zajęcia grupowe – co wybrać?

Trening personalny czy zajęcia grupowe – co wybrać?

Trening personalny z trenerem osobistym, a może zajęcia grupowe? Aby właściwie odpowiedzieć na to pytanie postaram się krótko scharakteryzować obie opcje.

Zajęcia grupowe

Przeważnie trwają godzinę i odbywają się w grupach kilku- kilkunastoosobowych (czasem nawet uczestniczy kilkadziesiąt osób). Trening taki zwykle odbywają się w osobnej Sali, przy muzyce i są prowadzone przez jednego instruktora fitness. Prowadzący trener stara się dopasować intensywność do całej grupy i nie jest on w stanie poprawić technikę wszystkich ćwiczących, stąd może się zdarzyć, iż część uczestników wykonuje dane ćwiczenia błędnie narażając się na kontuzję. Godziny i rodzaj takich zajęć są z góry określane przez klub. W grafikach zawsze znajdują się najróżniejsze rodzaje aktywności: wzmacnianie, stretching, pilates, yoga, sztuki walki itd. Wstęp na takie zajęcia jest na podstawie opłaty za członkostwo. Warto zapoznać się z proponowaną ofertą i spróbować znaleźć najodpowiedniejsze dla siebie.

Trening grupowy Poznań

Trening personalny

To trening, na którym trener spotyka się tylko z osobą trenującą. Trwa przeważnie 60 minut. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do ćwiczącego. Zawsze rozpoczyna się od rozmowy, wspólnego ustalenia realnych celów w odpowiednim horyzoncie czasowym. W tym wypadku to trenujący wybiera miejsce i czas dogodny dla siebie. Trener personalny dobiera natomiast sprzęt i dostosowuje intensywność treningu. Treningi mogą odbywać się w różnych miejscach (sala, klub fitness, park, las, w domu itd.). Różnorodny może być również sprzęt (TRX, Bosu, trening z własnym ciałem, funkcjonalny itd.)i nigdy nie ogranicza się do samych ćwiczeń na siłowni. Trener przez cały czas dba o bezpieczeństwo i poprawność wykonywanych technik. Ważną kwestią jest również motywowanie do pokonywania swoich barier, a może po prostu do systematycznego ćwiczenia. Dobry trener osobisty ustala długoterminowy plan treningowy, bada postępy i wprowadza modyfikacje do planu. Jedyną wadą takiego rozwiązania może być cena. Za trening personalny trzeba zapłacić więcej niż za udział w zajęciach grupowych. Jednak czy można wycenić własne zdrowie?

 

Trening z trenerem personalnym

Trening grupowy za i przeciw

Zajęcia grupowe mają rzesze zwolenników, w ostatnich latach nie tylko wśród kobiet. Wiele zależy tu od instruktora fitness. Są osoby, które „zarażają” energią na swoich zajęciach, świetnie motywują, a trening wiąże się ze spora dawką endorfin.

Jednak na ćwiczeniach takich założone cele nie zawsze mogą być osiągnięte. Źle dobrana intensywność dla danej jednostki, zbyt szybkie tempo i praca ze zbyt wysokim tętnie nie spowodują np. skutecznego spalenia tkanki tłuszczowej. Niedokładnie wykonywana technika może prowadzić do objawów bólowych, a w najgorszym wypadku nawet do kontuzji. Dlatego jeśli zaczynasz swą przygodę z ćwiczeniami, lepiej choć na początku skorzystać z porad trenera personalnego, który doradzi, nauczy i podpowie najlepsze rozwiązania treningowe.

Jesteś ciekaw, ile kosztuje trener personalny? Przeczytaj

Dodaj komentarz