Pilates – co to jest?

Pilates – co to jest?

Nazwa pilates pochodzi od nazwiska jego Twórcy, którym był Joseph Pilates. W swoim początkowym złożeniu był to system treningowy, który pomagał zawodowym tancerzom i pozostałym sportowcom wracać do formy po kontuzjach.

Ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność, ćwiczenia te zyskują ostatnio coraz więcej zwolenników. Głównym założeniem tego treningu jest wzmocnienie mięśni głębokich, co w konsekwencji spowoduje utrzymanie smukłej i wyprostowanej postawy.

Trening pilates – korzyści.

Ćwiczenia te są dedykowany ludziom w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Z powodzeniem mogą być wykonywane przez osoby początkujące.

W czym pomaga pilates?

  • Dzięki lepszej stabilizacji kręgosłupa poprawia postawę ciała.
  • Uczy prawidłowego oddychania przeponowego i pomaga kontrolować oddech.
  • Wzmacnia całe ciało i dobrze wpływa na siłę mięśniową, szczególnie pleców, brzucha i pośladków. Polecany jest w dolegliwościach bólowych i w szczególności kobietom – wzmacnia mięśnie dna miednicy.
  • Łagodzi i przeciwdziała bólom kręgosłupa poprzez wzmacnianie mięśni tzw. core.
  • Pomaga odzyskać równowagę wewnętrzną, redukuje stres, rozluźnia ramiona, plecy i kark.
  • Zapobiega powstawaniu kontuzji, ponieważ rozciąga i uelastycznia ciało.

Pilates trening

Zasady treningu pilates:

  1. Dobry instruktor to podstawa – znajdź wykwalifikowanego instruktora, który zadba o Twoje przygotowanie, oddech wzmocni mięśnie stabilizujące i pokaże prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń
  2. Cierpliwość kluczem do sukcesu – na początku może być Tobie trudno zapanować nad oddechem i stabilizacją całego ciała, ale nie zniechęcaj się. Z czasem na pewno opanujesz właściwą technikę i zobaczysz pozytywny wpływ na swoje ciało.
  3. Bądź przygotowany na mało intensywny trening. Pilates to nie ćwiczenia interwałowe. Są mało dynamiczne i nie tak męczące. Jednak dzięki dzięki dużej różnorodności efekty dostrzeżesz szybko.
  4. Wykonuj poprawnie i w skupieniu wszystkie ćwiczenia, nawet jeśli wydadzą się Tobie zbyt łatwe i nudne. Tylko dobrze przeprowadzony i kompleksowy trening da wymierne efekty. Koncentracja i precyzja to podstawa wykonywania ćwiczeń. Nie liczy się tu ilość powtórzeń i szybkość. Ważna jest płynność wykonywanych ruchów i aktywowanie poszczególnych mięśni.
  5. Zadbaj o odpowiedni otoczenie. Cicha muzyka, spokój światło – to ważne elementy, które wpłyną pozytywnie na jakość treningu. Oczyść umysł, rozluźnij ciało, a skutecznie pozbędziesz się stresu.
  6. Systematyczność – regularny trening dwa, trzy razy w tygodniu – maksymalnie półtorej godziny. Dzięki temu efekty zauważysz już po kilku treningach.

Dodaj komentarz