Kwasy omega-3 i omega-6
Oleje roślinne składają się ze związków zwanych kwasami tłuszczowymi. Bardzo istotne dla ludzkiego organizmu są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli takie, które mają co najmniej dwa wiązania podwójne miedzy atomami węgla. Wśród nich możemy wyróżnić Kwasy omega-3 i omega-6, które należą dla niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), czyli takich, które muszą być dostarczone do organizmu wraz z dietą.
Oba te kwasy są bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania, ale bardzo ważna jest właściwa proporcja między jednymi i drugimi. Kwasy omega-6 występują w wielu produktach i przeważnie nie ma problemu z pokryciem ich zapotrzebowania, a nawet wraz z pożywieniem dostarczamy ich za dużo. Problem jest jednak ze zbilansowaniem omega-3. Różne źródła podają, iż właściwy stosunek omega-3 do omega-6 to 1:4, 1:5, 1:6. Tak czy owak, w przeciętnym jadłospisie ten stosunek wynosi 1:20 a niekiedy nawet 1:40. Dlatego właśnie powinniśmy zwrócić uwagę na źródła kwasów omega-3.
Działanie kwasów omega-6 i omega-3
Związki o korzystnym działaniu na organizm (hormony tkankowe, serotonina, dopamina), charakterze przeciwzapalnym powstają z przekształcenia kwasów omega-3. Z kwasów omega-6 powstają mniej korzystne substancje (np. związki prozapalne). Gdy jest za dużo omega-6, to „wyrzucają” one omega-3 ze szlaków metabolicznych, zakłócając korzystne działanie tych kwasów.
Zbyt mało omega-3 – choroby:
Do najważniejszych schorzeń powodowanych przez niedobór omega 3 należą: depresja, agresja, nadpobudliwość dziecięca, otyłość, cukrzyca, nowotwory, choroba Alzheimera, choroby serca, miażdżyca, alergie, egzemy skórne.
Działanie kwasów omega-3:
Kwasy omega-3 obniżają poziom cholesterolu złego (LDL), i podnoszą poziom dobrego (HDL). Obniżają poziom triglicerydów. Mają silne działanie przeciwzapalne, co jest wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Kwasy omega-3 poprawiają pracę mózgu, serca, zapobiegają powstawaniu zakrzepów i zatorów, przeciwdziałają procesom zapalnym w tętnicach, zmniejszając tempo rozwoju miażdżycy. Zwiększają odporność organizmu, chronią przed zaburzeniami emocjonalnymi i chorobami nowotworowymi.
Najlepsze źródła kwasów omega-3 i omega-6:
Omega-3: tłuste ryby morskie (halibut, łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki), owoce morza, orzechy włoskie, olej lniany i rzepakowy.
Działanie kwasów omega-6
Wzmacniają układ nerwowy, obniżają poziom złego cholesterolu (LDL), przyspieszają gojenie ran, odżywiają skórę, włosy i paznokcie, wspierają pracę nerek, wątroby.
Najlepsze źródła omega-6
Olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, pestki dyni, słonecznika, sezamu, migdały, a także orzechy ziemne.
Dlatego przy swojej diecie zawsze pamiętaj o ich odpowiedniej proporcji lub skorzystaj z pomocy dietetyka.