Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Mija styczeń, masz postanowienia noworoczne, ale zapał powoli opada i zastanawiasz się jak je zrealizować? Z pomocą przychodzi ten krótki tekst, który pomoże Tobie w ustalaniu celów i ich późniejszej realizacji.

1. Zacznij od analizy minionego roku.

Pomyśl, czy udało Ci się zrealizować jakieś z założonych celów? Jaki ich procent udało Ci się spełnić? Zastanów się co sprawiło, że dany cel udało się osiągnąć, a inne przepadły w ciągu roku. Może były zbyt ogólne, obszerne? Może pojawiły się problemy, brak pieniędzy lub ktoś sprawił, że zadanie zakończyło się fiaskiem? Przeanalizuj sytuację i wyciągnij wnioski.

2. Postaw sobie konkretne cele.

Zbyt ogólne postanowienia łatwiej zarzucić. Cel musi być skonkretyzowany. Dla przykładu: nie wystarczy założyć, że w nowym roku zacznę uprawiać sport. Odpowiedz sobie na pytania jaki sport? jak często? W jakie dni? Jak długo? Tak sformułowane zadanie możesz od razu wpisać do kalendarza i trzymać się wyznaczonych godzin.

3. Spisz swoje postanowienia.

Samo myślenie o swoich postanowieniach nie wystarczy. Wybrane realne cele zapisz na kartce i powieś w miejscu, w którym będziesz je widzieć codziennie. Dzięki temu szanse na realizację wzrosną, a Twoje marzenia, które do Tej pory pozostawały tylko w Twojej głowie nabrały realnego kształtu.

lista celów

4. Wybierz cele możliwe do zrealizowania.

Niektóre z naszych postanowień mogą być w założeniu bardzo ważne, ale w praktyce niemożliwe do zrealizowania. Po tym jak spiszesz wszystkie założenia na kartce przeczytaj ją jeszcze raz i zaznacz te najważniejsze. W ten sposób określisz swoje priorytety i będziesz się mógł na nich skupić. Pozostałe cele możesz odłożyć na drugi plan i zabrać się za nie po realizacji tych najważniejszych. Zadbaj również o to, aby cele zahaczały o różne sfery życia zarówno zawodową  jak i prywatną.

5. Nie planuj zbyt wiele.

Wybierz lepiej 4 cele, które będą przemyślane i zaplanowane, a nie 20, których i tak nie jesteś w stanie zrealizować. Jeśli masz więcej pomysłów, to może warto planować je w dłuższej perspektywie np. kilku kolejnych lat.

6. Dziel zadania na mniejsze części.

Działaj metodą małych kroków. Jeśli np. postanowiłeś rozpocząć treningi w Nowym Roku, to nie rzucaj się na siłownię 5 razy w tygodniu. Zacznij od dwóch treningów w tygodniu i z czasem zwiększaj intensywność. Postanawiasz schudnąć? OK, ale nie bierz diety 1000 kcal z internetu, tylko zacznij od właściwego poziomu redukcji i diety dostosowanej do Twoich potrzeb.

7. Znajdź wsparcie.

Poszukaj grup, które realizują podobne do Twoich cele. W grupie łatwiej się zmobilizować. A może warto skorzystać z pomocy specjalistów? Jeśli Twoim celem jest reedukacja masy ciała, poprawa stanu zdrowia lub rozpoczęcie treningów, może warto skorzystać z profesjonalnej pomocy? Trener personalny i dietetyk pomogą Tobie właściwie określić cele i znaleźć wewnętrzną motywację do działania.

W określaniu celów warto również skorzystać z analizy SMART. W myśl której każdy nasz cel powinien być:

SMART

Skonkretyzowany (ang. Specific)

Mierzalny (ang. Measurable)

Osiągalny (ang. Achievable)

Istotny (ang. Relevant)

Określony w czasie (ang. Time-bound)

Działanie w ten sposób znacznie zwiększy szanse na realizację postanowień noworocznych. Nie poddawaj się i do dzieła. Masz sporo czasu, tylko zacznij mądrze.

Dodaj komentarz