Regeneracja po treningu

Regeneracja po treningu

Regeneracja po treningu – nie zapominaj o niej! Na trening nie składa się tylko on sam. Musimy pamiętać, że tak samo ważne jest to co jest przed, czyli odpowiednie przygotowanie, jak i po. Nasze ciało potrzebuje odpoczynku, a regeneracja po treningu powinna być obowiązkowa. Niezależnie od tego co i jak trenujesz, czy wolisz trening funkcjonalny czy trening obwodowy, musisz pamiętać, że tak samo ważna jest technika, jak wyciszenie organizmu.

Dlaczego tak ważna jest regeneracja po treningu?

Dzięki regeneracji po treningu w naszym organizmie zachowana jest równowaga, a ona tak samo wpływa na nasze ciało jak dobra, zbilansowana dieta czy odpowiedni trening. Podczas odpoczynku następuje proces syntezy włókien mięśniowych, a bez tego możemy nabawić się groźnych kontuzji i problemów zdrowotnych choćby z kolanami. Regeneracja to nie jest leżenie na łóżku czy kanapie przed telewizorem. Pod tym słowem-kluczem kryje się coś więcej – odbudowa komórek i czynności, które wspomagają tę funkcję.  Dzięki przywróceniu zasobów energii  po wysiłku fizycznego sprawiamy, że nasze ciało i organizm jest w stanie wykonać kolejne kroki w kierunku wymarzonej sylwetki. Może to się przyczynić do lepszych wyników na przykład u osoby uprawiającej bieganie długodystansowe lub wzmocnić siłę przy podnoszeniu ciężarów.

Regeneracja – stretching po treningu

Stretching po treningu – nie chodzi tutaj o standardowe rozciąganie się, które znasz z innych artykułów o tej tematyce. Podczas regeneracji używaj go mądrze, nie nadwyrężając dodatkowo mięśni. Kilka minut rozciągania się po co drugim treningu przyniesie organizmowi wyciszenie się i wpłynie na rozluźnienie mięśni. Podczas tych ćwiczeń skup się na tym, że ma być to regeneracja, nie ćwiczenia. Uspokój oddech, rozciągaj się dokładnie i powoli. Pozwól, aby Twój organizm się odprężył. Nie wykonuj gwałtownych i mocnych ruchów. Dzięki takiemu podejściu do ćwiczeń nie tylko uspokoisz ciało, ale  także zwiększysz wytrzymałość i siłę mięśni, Twoje stawy będą miał większość mobilność, a postawa ciała widocznie się poprawi.

Odpowiedni masaż po treningu

Pomyśl o tym kto stoi za sukcesami każdego sportowca – nie tylko trener i jego sztab, lekarz, ale także masażysta. Kluczem jest odpowiednia osoba, która nie zrobi nam krzywdy, a zadba o zrelaksowanie oraz rozluźnienie mięśni. Nie szukajmy laików, postawmy na profesjonalistę. W końcu chodzi tutaj o nasze zdrowie. Badania dowodzą, że masaże są jednym z lepszych leków na ból mięśni, a ich regularność może poprawić znacząco ich stan. Dzięki odpowiedniemu dotykowi, uciskowi oraz głaskaniu organizm dostaje bodźce mechaniczne, które pozytywnie przyczyniają się do poprawy sprawności. Wpływa pozytywnie na zmniejszenie poziomu zmęczenia po treningowego i przyśpiesza regeneracje organizmu. Co więcej, dzięki masażowi, który sprzyja zwiększaniu się naczyń krwionośnych, przyśpieszamy przemianę materii. Poleca się go na wszelakie urazy, w tym kontuzje. Dzięki regularności oraz odpowiedniemu doświadczeniu i zaangażowaniu masażysty szybciej wracamy do odpowiedniej formy.  Co więcej, odpowiednio przeprowadzony masaż jest bardzo przyjemny, co przekłada się na poprawę ogólnego samopoczucia.

masaż po treningu

Szybka regeneracja – kąpiel w wannie po treningu

Nawet jeśli na co dzień jesteś fanem prysznica, a kąpiel kojarzy Ci się jedynie z ogromną ilością piany i kulami zapachowymi dla Pań, nie rezygnuj z wanny po treningach. Możesz wybrać wodę, w której czujesz się najlepiej – ciepłą lub chłodną. Pamiętaj jednak, że każda skrajność nie jest dla nas zdrowa i przy dłuższym użytkowaniu może przynieść skutki uboczne. Kąpiel nie powinna być długa, a temperatura wody dodatkowo wpłynie na jej właściwości. Wybierając chłodną kąpiel zwężamy naczynia krwionośne, niwelujemy obrzęki i skurcz mięśni. Natomiast ciepła woda to idealny sposób na lepszy przepływ krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ten wariant wpływ także na metabolizm w tkance mięśniowej oraz zmniejsza jej sztywność.

Odpowiednia suplementacja czy posiłek?

Zaczynając ćwiczyć z pewnością podpytywałeś bardziej doświadczone osoby o suplementy jakich używają na co dzień. Niezależnie czy są to tabletki czy shake warto się zastanowić jakich składników potrzebujemy. Nie możemy brać wszystkiego jak leci i liczyć, że magiczne pastylki załatwią sprawę. Kluczem jest nasza ciężka praca, a po takiej można wspomóc się odżywkami carbo/węglowodanowymi, które szybko uzupełnią glikogen mięśniowy czy odżywkami białkowymi. My jednak polecamy, aby po treningu przede wszystkim postawić na pełnowartościowy posiłek, który dostarczy do naszego środka odpowiednią ilość witamin oraz minerałów. Niezależnie od tego czy nasz trening jest ukierunkowany na zdobycie masy czy jej spadek – odpowiednia dieta to nieodłączny element każdego wysiłku fizycznego.

Podsumowując decydując się na trening nie powinniśmy pozostawiać go samym sobie, nie myśląc o pozostałych składnikach w dążeniu do wymarzonej sylwetki. Każdy z nas potrzebuje przygotowania do treningu, a po nim odpowiedniej regeneracji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Odpowiedni trener personalny online dobierze do Twojego stylu życia odpowiednie rozwiązania i podpowie co robić, aby ćwiczenia były jeszcze bardziej efektywne.

Dodaj komentarz