Trening dla dzieci

Trening dla dzieci

Trening dla dzieci i młodzieży to istotny element rozwoju. Podczas nauki w domach niejednokrotnie wydaje Ci się, że Twoje dziecko się mało rusza? Lekcje wychowania fizycznego polegają na zleceniu kilku przysiadów i pajacyków? A może, co gorsza, dzieci piszą nudne referaty na temat zasad gry w siatkówkę? Zadbaj o formę swojej pociechy i postaw na trening dla dziecka w domu. W poniższym artykule opowiemy Ci jak zachęcić młodą osobę do aktywności i sprawić, że wejdzie ona w nawyk.

Wspólny trening dla dzieci w domu

Pamiętaj, że przykład idzie z góry, a Twoje dziecko Cię obserwuje. Jeśli sam lub sama całe dnie spędzasz na kanapie przed telewizorem lub home office nigdy się nie kończy, nie dziw się, że Twoja pociecha nie chce się ruszać. Skoro mama i/lub tata prowadzą siedzący tryb życia, ono też może. Zadbaj o to, abyście ruszali się razem. Przygotujcie wspólny zestaw ćwiczeń, przybijajcie sobie piątki robiąc tzw. damskie pompki. Spędzając czas razem, nie tylko zrzucicie zbędne kilogramy, wzmocnicie organizm oraz zadbacie o formę, ale też umocnicie swoje więzi. Odpoczywając po wspólnym treningu możesz poruszyć ważne sprawy w życiu dziecka, o których normalnie nie chciałoby rozmawiać. Dzięki endorfinom, jakie wytwarza trening, może być bardziej chętny na zwierzenia i opowiadanie o sobie.

Jakie ćwiczenia dla dzieci?

Rozpocznij od podskoków, które powinny trwać około 30 sekund. Puśćcie ulubioną muzykę i skaczcie do niej jak piłki! Następnie przejdźcie do pajacyków, które nie tylko wspaniale wpływają na formę, ale także pozwalają zredukować stres oraz wzmacniają kości (co jest szczególnie ważne w fazie wzrostu dziecka).  Nie zapominajcie o rozciąganiu ciała, a w tym pomogą skłony tułowia w prawo, a następnie w lewo. Sprawdźcie kto z Was da radę mocniej się wygiąć. W końcu nie tylko ćwiczycie, ale także świetnie się wspólnie bawicie. Pamiętasz jak nie cierpiałaś przysiadów w szkole? Twoje dziecko z pewnością też ich nie lubi. Spróbujcie podnosić jakąś rzecz z podłogi, to z pewnością ubarwi ćwiczenie. Robiąc ćwiczenia liczcie głośno, co pozwoli Wam zrobić jeszcze więcej – zmotywuje do działania. Podpór przodem może być świetną konkurencją do sprawdzenia Waszej siły. Kto dłużej wytrzyma? Dziecko, mama czy tata? Pamiętajcie aby dużo się śmiać ćwicząc razem! Po wspólnym treningu przyszła pora na rozciąganie. Stretching jest równie ważny w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Uspokajamy nasze ciało, pozwalamy mu się wyciszyć. Dzięki rozciąganiu zmniejszamy ryzyko wystąpienia zakwasów i kontuzji.

trening na dworze

Jeśli nie w domu… to trening dla dzieci na dworze!

Chociaż za oknem nie zawsze jest dobra pogoda, nie rezygnujcie ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wspólny spacer, przejażdżka na rowerze czy biegi dookoła domu to świetne rozwiązania w dostarczaniu ruchu dla dziecka. Przy okazji trochę się wyszaleje, szybciej zmęczy, a może i pójdzie spać wcześniej? Świeże powietrze dotlenia organizm, przez co dziecko będzie bardziej skoncentrowane na nauce i zadanych mu lekcjach. Nie pozwalaj, aby zdalna nauka pochłonęła jego cały dzień. Pamiętaj, że wychodzenie na dwór jest tak samo ważne w okresie pandemii, jak i w “normalnym” życiu.

Zaproś przyjaciela

Twoja pociecha najlepiej czuje się w towarzystwie kolegów, a trening z rodzicem to nie jest dla niego najlepsze rozwiązanie? Przeżywa okres buntu i woli spędzać czas z rówieśnikami? Zorganizuj wspólne spotkanie, a wraz z nim zawody. Niech dzieciaki się wyszaleją.  Wykorzystaj do tego przedmioty, które masz w domu – na przykład balony z ostatnich urodzin. Możesz skorzystać z porad takiej osoby jak trener personalny, który dopasuje ćwiczenia do wieku dzieci, ich osobistych preferencji. Wymyśli zabawy sportowe, na które Ty byś normalnie nie wpadła. Nie bój się prosić o pomoc innych, doświadczonych w świecie sportowym osób.

zdrowa dieta

Dieta dziecka ćwiczącego

Pamiętaj, że to co nakładasz na talerz swojej pociechy jest szczególnie ważne, a teraz, gdy zaczęło przygodę ze sportem i zdrowym stylem życia – szczególnie. Zadbaj o to, aby posiłki było odpowiednio zbilansowane, a warzywa i owoce pojawiały się tak często jak to możliwe. Zrezygnuj z gotowców i przetworzonej żywności, staraj się gotować sama stosując zdrowe produkty. Oczywiście raz na jakiś czas pozwól na drobne odstępstwa i wybierzcie się wspólnie na hamburgera, trzy gałki lodów lub zjedzcie wspólnie całą tabliczkę ulubionej czekolady. W końcu bez przyjemności świat byłby taki smutny! Nie wiesz do końca co powinno spożywać Twoje dziecko, aby odpowiednio się odżywiać? Brakuje pomysłów na zbilansowane posiłki? Skorzystaj z usług dietetyka online, który biorąc pod uwagę preferencje młodego człowieka oraz korzystając ze swojej wiedzy sporządzi idealny jadłospis dla dziecka.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy odrobinę kwestię jaką jest trening dla dziecka i od teraz zaczniecie wprowadzać zdrowe nawyki w Waszym domu. Ćwiczenia dla dziecka w połączeniu z racjonalnym żywieniem szybko przyniosą efekty. Pamiętajcie, że przykład idzie z góry, spędzając razem czas budujecie relacje, a sami się ruszając zdobędziecie bezcenny dodatek – świetną formę dla samych siebie.