Podjadanie – główna przyczyna nadprogramowych kilogramów

Podjadanie – główna przyczyna nadprogramowych kilogramów

Niejednokrotnie zdarza się, że osoby korzystające z diet, a także te regularnie ćwiczące narzekają na brak efektów. Zgodnie stwierdzają, że na początku były one widoczne, ale czym dłużej trwali w swoich postanowieniach, tym skutki były coraz mniejsze. Z czasem chęć bycia na diecie słabnie, a nasze przyzwyczajenia biorą górę. Wtedy pojawia się podjadanie. Jak z nim walczyć i z czego się bierze? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule

Dlaczego podjadamy?

Aby przyjrzeć się przyczynom podjadania musimy najpierw zadać sobie pytanie jak wygląda nasza dieta. Musi być ona odpowiednio skomponowana, opierać się na odpowiednich wartościach odżywczych i dostarczać odpowiednią ilość kalorii. Bez tego zawsze będziemy czuli się głodni i sfrustrowani, a ochota na przekąski pomiędzy posiłkami nie zniknie. Jeśli nasza dieta nie jest przemyślana, a jej składniki są loterią warto ją zmienić i poszukać osoby, która dobierze jadłospis indywidualnie. Możesz skorzystać z pomocy dietetyka online. Ten, w szybki i łatwy sposób, dobierze odpowiednie żywienie, biorąc pod uwagę Twój cel, zapotrzebowanie kaloryczne oraz styl życia. Oczywiście nie zapomni o indywidualnych preferencjach i różnorodności posiłków. Kolejnym powodem podjadania są niezdrowe napoje, które idealnie komponują się ze słonymi przekąskami. Chyba każdy, kto kiedykolwiek wypił piwo czy inny napój alkoholowy zna to ssanie. Podczas imprez towarzyskich przekąski są obowiązkowe, a my nie namawiamy do ich zaprzestania. Natomiast warto zastanowić się co kładziemy na stół lub po co sięgamy. Jeśli już musimy skubnąć co nieco to warto, aby było to zdrowe. Hummus z warzywami idealnie nada się jako przekąska i zapełni żołądek. Nudząc się często otwieramy lodówkę – starajmy się zająć swój czas wolny jak najlepiej. Nowe hobby, wyjście z przyjaciółmi na spacer czy prace przy domu zagwarantują brak chwili na podjadanie.

Jak nie podjadać?

Przede wszystkim kontroluj co i jak jesz. Nie daj się swoim niezdrowym nawykom, pozbądź się niezdrowych przekąsek z domu. Nie pozwalaj, aby chęć przegryzienia czegoś wygrała z chęcią odkrycia lepszej wersji siebie. Ćwicz silną wolę. Dbaj o to, aby Twój jadłospis był różnorodny, nie było w nim miejsca na nudę i monotonię. Jeśli zaczynasz ją czuć to zgłoś się do osoby odpowiedzialnej za Twoją dietę. Dieteyk przygotuje ją całkiem od nowa lub zaproponuje zamienniki, które odmienią Twoją kuchnię. Pamiętaj, aby kontrolować czas i porę swoich posiłków. Skup się na nich, nie jedz w biegu. Warto jest dokładnie porzuć każdy kęs, aby nie tylko poczuć smak potrawy, ale także zająć się nią na dłużej. Pozwól, aby Twój organizm zapamiętał posiłek. Dobrym rozwiązaniem jest duża szklanka wody po każdym posiłku, która zapełni żołądek po same brzegi, a dodatkowo nawodni organizm przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania. Dbaj o pory posiłków, niech będą regularne. Pamiętaj o ich liczbie oraz równych, stałych odstępach. Nie rezygnuj z żadnego posiłku tylko dlatego, że nie masz na niego czasu. Zaplanuj swój dzień tak, aby była w nich pora na jedzenie. Twój organizm powinien przyzwyczaić się do rytmu dobowego, przez co nie będzie miał ochoty na jedzenie pomiędzy posiłkami. Miej zawsze pod ręką wodę i pamiętaj o jej regularnym piciu. Jeśli nadal czujesz głód, a myśl o przekąskach nie daje Ci spokoju, zastanów się czy Twoje życie oraz treningi nie zmieniły się od początku przygody. Może warto byłoby skorygować dietę i dodać do niej więcej kalorii?

podjadanie chipsy

Podjadanie sposobem na nerwy i inne problemy

Wiemy, że nie zawsze w życiu jest kolorowo, a my, jako ludzie, mamy różne sposoby na radzenie sobie ze stresem i trudniejszym okresem. Jednym z nich jest podjadanie, które nie daje schudnąć. Postaraj się znaleźć inną, zdrowszą metodę na walkę z emocjami. Spróbuj napić się ulubionej herbaty (przy zaczynającym się sezonie jesienno-zimowym polecamy tę z miodem, pomarańczą oraz goździkami, która idealnie zastąpi piwo grzane, a dodatkowo wzmocni odporność) lub przygotuj kąpiel z dodatkiem relaksującego zapachu. Siedzący tryb życia wpływa na zwiększenie stresu w organizmie. Wybierz się na siłownię, zrób dodatkowy trening. Puść relaksacyjną muzykę i sprawdź jak przyjemna oraz wyciszająca może być joga. Nie rezygnuj z siebie i nie daj się zjeść stresowi. Jest dużo innych, lepszych, sposobów na jego pozbycie się.

Jak można zauważyć, podjadanie to nie tylko kwestia przyzwyczajenia, dostępności przekąsek w domu, ale także rozwiązanie na nerwy i stres w życiu. Aby je wyeliminować musimy zdać sobie pytanie kiedy najczęściej sięgamy po coś niezdrowego oraz jak wygląda nasz dzień i styl życia. Nie mając regularności w posiłkach, nie pilnując ich kaloryczności możemy czuć się non stop głodni, co doprowadza nas do chęci sięgnięcia po coś jeszcze. Zrozumiałe jest, że monotonność się nudzi, a człowiek potrzebuje zmian w swojej diecie – spróbuj czasami wymienić jeden składnik w potrawie, zmienić go z innym. Emocje towarzyszące w trudniejszych okresach naszego życia mogą mieć ogromny wpływ na podjadanie. Nie daj się im. Postaraj się znaleźć inne rozwiązania, które uspokoją nerwy, zredukują stres. Im szybciej znajdziesz podłoże podjadania, tym szybciej wyeliminujesz go ze swojego życia. To przełoży się na lepsze efekty i wymarzoną sylwetkę.