Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Jak zacząć się zdrowo odżywiać? Właściwa dieta to skuteczna droga do lepszego samopoczucia, zachowania zdrowia i młodego wyglądu. Zdrowe odżywianie jest sprawą indywidualną i powinno być dopasowane do każdego ze ze względu na różne choroby, ograniczenia, nietolerancje i alegrie.

Zdrowe odżywianie – podstawowe zasady:

Jedz regularnie.

Regularność dobrze wpływa na samopoczucie i pozwala dostarczać właściwą ilość energii oraz pomaga utrzymać właściwą wagę. Jedz 5 dobrze zbilansowanych posiłków dziennie o ustalonych godzinach. Śniadanie staraj zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami.

Warzywa i owoce.

Jedz 5 porcji warzyw i owoców dziennie z przewagą tych pierwszych w diecie. Są one źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika. Najlepiej jeść je jako surowe produkty. Uwaga tu na zbyt dużą ilość owoców, które są źródłem cukrów prostych i w zbyt dużych ilościach mogą zaburzać bilans kaloryczny i powodować odkładanie tkanki tłuszczowej.

Jedz produkty sezonowe.

Podstawę diety powinny stanowić warzywa i owoce dostępne w naszej szerokości geograficznej i występujące w danej porze roku.

Zdrowe odżywianie - warzywa i owoce

Nie bój się zdrowych tłuszczy.

Tłuszcze są niezbędne w naszej diecie. Są m.in. źródłem energii, składnikiem błon biologicznych, prekursorami hormonów i nośnikiem witamin (A, D, E, K). Są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i narządu wzroku. Wybieraj jednak właściwe tłuszcze. Unikaj tłuszczy trans (utwardzone oleje roślinne), które występują np. w margarynach, chipsach, krakersach, słodyczach, takich jak pączki, ciasta, herbatniki itd. Dostarczaj zdrowych tłuszczy pochodzących  np. z oleju rzepakowego, oliwy z oliwek, tłustych ryb, orzechów.

Wyeliminuj cukier.

Nadmiar cukru w diecie może powodować liczne stany chorobowe, choroby metaboliczne oraz prowadzić do otyłości. Staraj się wyeliminować wszelkie produkty zawierające cukier oraz składniki takie jak: syrop glukozowo-fruktozowy, cukier inwertowany, cukier trzcinowy, maltodekstryny, syrop z agawy czy syrop ryżowy. Ogranicz również spożywanie słodkich i gazowanych napojów .

Nawodnienie.

Do picia powinna służyć woda i ziołowe herbaty. Możemy pic również soki warzywne i owocowe, lecz bez dodatków cukru. Powinniśmy dostarczać przynajmniej 1,5–2 litry wody. Ilość ta uzależniona jest od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej, temperatury otoczenia, stanu zdrowia czy stanu fizjologicznego i powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb danego organizmu.

Bilans przede wszystkim.

Twoja dieta powinna zawierać odpowiednią ilość makro- i mikroskładników. Zadbaj o ich właściwe zbilansowanie, aby dostarczyć  wszystkich niezbędnych elementów do właściwego funkcjonowania Twojego organizmu.

Jeśli potrzebujesz porad dotyczących zdrowego odżywiania, skorzystaj z naszej pomocy w ułożeniu diety

 

Dodaj komentarz