Jak schudnąć z brzucha?

Jak schudnąć z brzucha?

 

Zastanawiasz się jak schudnąć z brzucha? Najlepiej szybko i bez wyrzeczeń? Niestety nie ma się co łudzić. Cudowne tabletki ani 100 brzuszków dziennie nie pomogą, a efekty na pewno nie pojawią się po trzech dniach. Musisz podejść do tematu kompleksowo, aby efekt był trwały.

Na początek warto się kompleksowo przebadać (m.in. poziom insuliny), aby wykluczyć lub potwierdzić istnienie takich schorzeń jak np. insulinooporność. W przypadku ich wystąpienia lepiej skontaktować się ze specjalistami: dietetykiem i trenerem personalnym.

Być może jednak popełniasz tylko proste błędy, które nie pozwalają Tobie osiągnąć wymarzonej sylwetki.

Jak schudnąć z brzucha? – 7 podstawowych zasad:

  1. Zwróć uwagę na to co jesz i ile jesz.

Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość potrzebnych i dostarczanych kalorii. Aby chudnąć powinieneś być na diecie redukcyjnej, co znaczy, że dostarczasz ok. 10-15% mniej kalorii, niż wynosi Twoje całkowite zapotrzebowanie. Nie oznacza to natomiast, że musisz koniecznie rozpocząć dietę 1500 kcal. Za mało dostarczonego pożywienia spowoduje stres i będziesz gromadzić jeszcze więcej tłuszczu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dla każdego ilość dostarczanych kilokalorii. Ponadto zwróć uwagę na jakość produktów. Unikaj tych gotowych i mocna przetworzonych. Odpowiednia ilość składników pokarmowych wpływa na redukcję stanów zapalnych, reguluje hormony i proces trawienia. Staraj się jeść 5 posiłków dziennie i zadbaj o odpowiednią podaż witamin, błonnika i składników mineralnych z warzyw, owoców, orzechów, nasion i ziół.

  1. Śpij minimum 7-8 godzin.

Zarwane noce i niewysypianie się prowadzą do zwiększonego apetytu na węglowodany. Spanie poniżej 6 godzin dziennie powoduje zwiększenie hormonu greliny we krwi (odpowiada za uczucie głodu) i obniżenie poziomu leptyny (hamuje łaknienie). Zła jakość snu może negatywnie wpłynąć na Twoją sylwetkę.

  1. Relaksuj się i kontroluj stres.

Chroniczny stres powoduje podwyższenie poziomu hormonu stresu – kortyzolu, który z kolei powoduje wzrost cukru we krwi, cholesterolu o odkładanie tkanki tłuszczowej na brzuchu. Wybierz się na zajęcia typu yoga lub pilates, wyjdź na spacer, poczytaj książkę. Rób to co pozwala Tobie się odstresować, a na pewno zobaczysz pozytywne efekty nie tylko w zmieniającej się sylwetce.

yoga

  1. Uważaj na alkohol.

OK, wszystko jest dla ludzi i okazyjnie wypity kieliszek wina, czy piwo nie wpłynie strasznie negatywnie na Twój organizm. Ale jeśli jest wypijany za często lub stanowi  codzienny rytuał pojawia się problem. Pamiętaj, że 1 g alkoholu to 7 kcal. Spróbuj odstawić alkohol na jakiś czas i zobacz jak będziesz się czuć.

  1. Wyklucz produkty z diety, które powodują uczulenie bądź nietolerancję pokarmową.

Zrezygnowanie z tego typu ulubionych pokarmów może nie być na początku łatwe, ale jeśli masz stwierdzone uczulenie lub nietolerancję (np. gluten lub laktozę), pozbycie się ich z diety jest bardzo ważne. Dzięki temu zyskasz lepsze samopoczucie, unormujesz proces trawienia, a co za tym idzie łatwiej pozbędziesz się tkanki tłuszczowej, także z okolic brzucha.

  1. Staraj się jeść o stałych porach dnia.

Dzięki temu organizm „zaprogramuje się” na dostawę energii w określonych porach dnia. Dzięki temu nie będziesz odczuwać głodu między posiłkami i nie będziesz czuł potrzeby ciągłego podjadania. Gdy pory posiłków są różne organizm magazynuje tłuszcz, ponieważ nigdy nie wie, kiedy zostaną dostarczone następne składniki odżywcze.

  1. Trening

Przede wszystkim ćwicz regularnie. Dobierz aktywność do swoich możliwości i preferencji, ale rób to systematycznie. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań wybierz trening cardio lub interwałowy w połączeniu z treningiem siłowym. Jeśli pracujesz za biurkiem, wstawaj co godzinę i przejdź się kawałek. Ruch to połowa sukcesu!

Przeczytaj również: Dieta fitness dla początkujących

 

 

Dodaj komentarz