Kiedy pojawią się pierwsze efekty treningowe? To bardzo częste pytanie pojawiające się w głowach początkujących sportowców. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników m.in. uwarunkowań genetycznych, diety, poziomu aktywności fizycznej i dotychczasowego stylu życia.
Ważne jest, aby trening wesprzeć dobrze zbilansowaną dietą. Bez tego możemy nie widzieć zadowalających zmian lub przyjdą one znacznie później. Ale jak to jest z tymi efektami treningowymi w pierwszych tygodniach?
Pierwsze efekty treningowe, czyli pierwszy i drugi tydzień ćwiczeń.
Nie oczekuj spektakularnych efektów w pierwszych tygodniach. Po dwóch tygodniach prawdopodobnie nie zauważysz żadnej różnicy. Możesz jednak odczuć pozytywne skutki aktywności. Więcej endorfin, energia i lepsze samopoczucie to pierwsze plusy. Podejdź do tematu ze spokojem. Jest to czas kiedy poznajesz ćwiczenia i swoje możliwości. Nie szalej na początek i skup się na swoim planie. Jest to dobry moment, żeby skorzystać z pomocy trenera personalnego, który ustali dla Ciebie plan działania i zadba o poprawność wykonywanych ćwiczeń, aby było bezpiecznie i maksymalnie efektywnie.
Efekty treningowe w trzecim i czwartym tygodniu.
Uwaga coś drgnęło:). Jeśli trenujesz regularnie, masz dobrze dobrany plan, a Twoja aktywność to przynajmniej 3 treningi w tygodniu jest duża szansa, że zobaczysz pierwsze efekty. Może zgubisz pierwszy kilogram lub dwa, zmniejszysz obwody o centymetr, a może wizualnie zobaczysz, że Twoje ciało się ujędrnia. Dlatego z jeszcze większym entuzjazmem podchodzisz do treningów. W tym momencie musisz uważać, aby nie przeszarżować. Trzymaj się wytyczonego celu i założonej intensywności. Aby osiągać efekty potrzebny jest czas. W tym momencie musisz również uważać, aby nie pofolgować sobie w kuchni. Na pewno pomocne będzie dobre samopoczucie po treningu i dawka pozytywnej energii.
Efekty treningowe po miesiącu ćwiczeń.
Po miesiącu powinno być już łatwiej trzymać dietę i regularność treningów. Efekty są coraz bardziej zauważalne. Poprawiasz kondycję, stabilność, Twoja technika ćwiczeń zaczyna się poprawiać. Widzisz zmiany w swoim ciele. Skóra staje się bardziej jędrna, widać zmiany w obwodach. Od tego momentu powinieneś zacząć regularnie sprawdzać swoje postępy. Zapisuj wyniki, ponieważ bez tego nie zawsze uświadomisz sobie swoje osiągnięcia. Niestety w tym czasie może (ale nie musi) pojawić się także pierwszy kryzys. Nie poddawaj się jednak i przetrwaj. Do wykształcenia odpowiedniego nawyku potrzeba ok 2-3 miesiące. Dasz radę!
Efekty treningowe co dalej?
Po dwóch i więcej miesiącach powinieneś już widzieć konkretne zmiany. Ćwiczenia będą dla Ciebie czymś tak naturalnym jak oddychanie. Musisz pamiętać o odpowiednim planie, progresie i zmianie wykonywanych ćwiczeń. Organizm potrzebuje stale bodźców do rozwoju. Nie odpuszczaj diety i pamiętaj o właściwej regeneracji i nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Zobacz co udało się osiągnąć do tej pory.
Brak efektów treningowych?
A co jeśli przestajesz widzieć efekty treningów? Jeśli po początkowym okresie ćwiczeń przestajesz zauważać postęp nie wpadaj w panikę. Przeważnie moment ten jest chwilowy. Trzymaj się założonego planu i nie drastycznie diety, czy nie katuj się zbyt intensywnymi treningami. W Twoim ciele zachodzą zmiany również na poziomie hormonalnym. Poczekaj chwilę, a wszystko powinno się unormować. Jeśli jednak po dłuższym czasie efekty nie na nadchodzą skonsultuj się ze specjalistami. Pomocny może być dietetyk, trener personalny lub jeśli czujesz, że może to być poważny problem hormonalny niezbędny będzie kontakt z lekarzem.
Podstawowe zasady dla lepszych efektów treningowych:
- Dostosuj trening do swoich możliwości – podstawa to indywidualizacja
- Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę
- Systematyczność – tylko ona może dać pożądany efekt
- Zadbaj o właściwą regenerację
- Wyznaczaj realne cele
- Nie kieruj się tylko masą ciała. Mierz obwody.
- Działaj! Dasz radę