Trening kardio – na czym polega?

Trening kardio – na czym polega?

Trening kardio inaczej zwany tlenowym lub wytrzymałościowym przede wszystkim podnosi tempo przemiany materii, poprawia wydolność serca, dotlenienie organizmu i świetnie spala tkankę tłuszczową.

Trening kardio – zalety

Trening ten sprawia, że mięsień sercowy pracuje lepiej i pozytywnie wpływa na cały układ krążenia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób: zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, nadwagi.

Świetnie wpływa na lepszą prace płuc i dotlenienie całego organizmu. Pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów i cellulitu.

Zasady treningu kardio.

Tkanka tłuszczowa jest spalana przy użyciu tlenu, a zbyt intensywny trening powoduje uruchomienie procesów beztlenowych. W związku z tym zbyt intensywny trening może nie przynieść zamierzonych efektów w postaci skutecznego gubienia zbędnych kilogramów. Dlatego skuteczniejszy może okazać się trening kardio o umiarkowanej intensywności, przy umiarkowanym poziomie tętna i w określonym czasie.

Jak zatem określić odpowiednie tętno? Powinno to być 60-70% tętna maksymalnego (HRmax). Tętno maksymalne najprościej wyliczyć ze wzoru:

HRmax = 220-wiek

60-70% otrzymanego wyniku to właśnie poziom, na którym powinniśmy utrzymywać tętno w trakcie treningu kardio.

Ponieważ obliczanie tętna może sprawiać kłopoty w trakcie treningu, warto skorzystać z pulsometru, który na bieżąco będzie podawać nam zakres naszego tętna.

Aby dostrzec efekty trening taki należy przeprowadzać co najmniej 3 razy w tygodniu przez ok. 30 min. Z czasem można zwiększać intensywność.

Trening kardio - jazda na rowerze

Trening kardio – przeciwwskazania.

Trening kardio jest polecany większości osób, które chcą podejmować aktywność fizyczną. Może nie być  wskazany dla osób , które mają problemy z sercem, układem krążenia, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz dla osób cierpiących na otyłość. W takich przypadkach warto przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się lekarzem, a trening przeprowadzać pod okiem wykwalifikowanego trenera.

Rodzaje treningów kardio:

Wiele rodzajów ćwiczeń możemy zaliczyć do treningu kardio, więc z pewnością każdy znajdzie formę aktywności odpowiednią dla siebie. Są to np.

  • Bieganie
  • Jazda na rowerze (również spinning)
  • Pływanie
  • Jazda na rolkach
  • Marszobiegi
  • Nordic walking
  • Trening kardio na siłowni

 

Pamiętaj, że w realizacji swych celów najważniejsze są: konsekwencja, właściwy trening, regularność i dobrze dobrana dieta.

 

 

Dodaj komentarz