Jak wrócić do formy po covid-19?

Jak wrócić do formy po covid-19?

Zastanawiasz się jak szybko wrócić do formy po covid-19? W towarzystwie koronawirusa Sars-coV-2 żyjemy już od ponad roku. Wiele osób po przechorowaniu nadal nie czuje się w pełni sił i z trudem wraca do formy. Jak pomóc sobie w powrocie do zdrowia i zacząć aktywność fizyczną? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Duszności po covid

Osoby, które przeszły covid często skarżą się na duszności, rwący kaszel  („jakbym miała wypluć płuca”) oraz mocne, uciążliwe zmęczenie. Sportowcy, którzy wcześniej mogli biegać kilometry, teraz po kilku są już wycieńczeni. Ściągnięcie czegoś z górnej półki, tylko dlatego, że trzeba tam sięgnąć wspinając się po krześle może przynieść wyczerpanie. Niestety, zaatakowane płuca przez koronawirusa nie funkcjonują tak jak powinny. Zwłóknienia oraz inne zmiany w obszarze klatki piersiowej – to potwierdzają lekarze radiolodzy. Dodatkowo dochodzi wyczerpanie po samej chorobie. Gorączka, ból głowy i inne symptomy, które zatrzymują nas w łóżku dają się we znaki. Jak z tym walczyć? Jak sprawić, aby spacer po lesie nie był trudnością, a sprawiał przyjemność jak dotychczas? Czy powrót do aktywności fizycznej jest możliwa?

Zamknięte siłownie i obiekty sportowe

Brak możliwości treningu wśród innych, skorzystania z profesjonalnych maszyn czy zajęć fitness nie są pozytywnym zjawiskiem dla osoby wracającej do zdrowia. Na pomoc przychodzi trener personalny online, który ustawi odpowiednie ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu czy na podwórku, wśród zieleni. Jego opieka pozwoli na odpowiednie dążenie do celu, bez zwiększonego ryzyka kontuzji i problemów ze zdrowiem z powodu niewłaściwych ćwiczeń.  Nie potrzebujesz do tego profesjonalnych sprzętów, wystarczy mata do ćwiczeń oraz dwie butelki wody, które będą odpowiadać za obciążenie. Zacznij od tych półlitrowych.

Powrót do formy – ćwiczenia w domu po covid-19

Nie narzucaj sobie dużego tempa w powrocie do formy. Twoje ciało, organizm potrzebuje teraz regeneracji i nawet niewielki wysiłek może je osłabić. Zacznij od ćwiczeń dla początkujących, nawet wtedy gdy jesteś już zaawansowany. Z kilkunastu powtórzeń powtórzeń, zrób kilka. Nie dręcz się wyrzutami sumienia, że kiedyś zrobienie godzinnego treningu to nie był problem. Jeśli teraz zrobisz chociażby 15 minut – będzie świetnie. Ważne jest, aby się nie poddawać, ale podchodzić do ćwiczeń racjonalnie i z uważnością. Spróbuj delikatnych ćwiczeń, nie myśl od razu o interwałach czy treningu wytrzymałościowym. Poznaj jogę, stretching lub pilates z ulubioną trenerką online. Może się okazać, że odnajdziesz w sobie miłość do innych aktywności fizycznych niż zawsze. Zadbaj o właściwy oddech, aktywuj przeponę. Może włączysz też do swojej codziennej rutyny ćwiczenia oddechowe? Nie zamykaj się na nowe formy!

powrót do formy mo covid - nordic walking

Trening na świeżym powietrzu – jak wrócić do formy po covid-19?

Nie zapominaj o tym, że komórki Twojego ciała, Twoje płuca i krew są niedotlenione, co oznacza, że potrzebują dostępu do świeżego powietrza. Nie rezygnuj ze spacerów, nawet jeśli miałyby oznaczać krótkie przechadzki. Zieleń lasu i jego spokój dobrze wpłyną nie tylko na powrót do formy fizycznej, ale także psychicznej. Wyciszenie, zrelaksowanie – to jest to czego teraz potrzebujesz. A może zaczniesz uprawiac Nordick Walking? Ten spacer z kijkami może być przyjemny i angażuje wiele mięśni ciała. Zaangażuj w to bliską osobę i razem wyruszajcie na wycieczki. Zaangażowanie i wsparcie drugiej osoby nie pozwoli ci się poddać tak łatwo. Co więcej, jest to doskonały moment na zaciskanie więzi, które są zabiera poprzez kolejne lock downy. W momencie, gdy poczujecie się na siłach zorganizujcie rowerową przejażdżkę po okolicy – czy na pewno ją dobrze znacie?

 

Odpowiednia dieta po koronawirusie

Wiemy, że bez węchu i smaku ciężko czerpać przyjemność z jedzenia, ale zadbaj o to, aby Twoje posiłki były zbilansowane i zdrowe. Kolorowy talerz to Twój przyjaciel, a odkrywanie smaków na nowo może być świetną sprawą. Może się okazać, że wcześniej nielubiane warzywo na stałe zagości w Twojej kuchni. Znamy niejeden przypadek, w którym osoba np. nie jedząca nigdy wcześniej pomidorów, teraz zrywa je z gałązki jak winogrono. Jeśli nie wiesz jak komponować posiłki skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Dietetyk online Poznań pokaże ci jaką drogą iść, by jedzenie dostarczało radości.

Mamy nadzieję, że powrót do formy po koronawirusie nie będzie drogą przez mękę, a oddech unormuje się w szybkim tempie. Pamiętajmy, że po przebytej chorobie musimy dać sobie czas na odzyskanie sił, a ich strata to nic dziwnego czy wstydliwego. Jest to też moment, w którym możemy zacząć sportową przygodę od nowa, odkrywając nowe, wcześniej wydające się mało wymagającymi, dyscypliny sportu i sposoby na aktywność fizyczną. My życzymy dużo zdrowia i szybkiego powrotu do formy!