Dieta wegańska – z czym to się je? Coraz częściej decydujemy się na przejście na dietę roślinną i rezygnacje nie tylko z mięsa, ale także z produktów odzwierzęcych. Najczęściej jest to podyktowane chęcią dbania o środowisko lub/i miłością do zwierząt, ale może mieć podłoże zdrowotne czy religijne lub kulturowe. Ten sposób odżywiania ma wielu zwolenników, którzy uważają, że można jeść same wegańskie produkty oraz takich, którzy wierzą w jej negatywny wpływ na zdrowie. Jak jest naprawdę i czy rezygnując z mięsa można być zdrowym?
Dieta wegańska zasady
Osoby dopiero wchodzące w świat żywienia często mylą wegetarianizm z weganizmem, zatem jakie są różnice i zasady jeśli interesuje nas dieta wegańska? Ten pierwszy sposób odżywiania się to rezygnacja z produktów mięsnych, ale nadal spożywanie tych odzwierzęcych (krowie mleko, miód czy jajka). Wegetarianie nierzadko nie rezygnują z ryb i owoców morza. Natomiast weganizm to całkowite odejście od tego co mogą dać zwierzęta – nie jemy ani ich, ani tego co nam dają. W tej diecie nie ma miejsca na kompromisy. Weganie stosują zamienniki – zamiast mleka krowiego, sojowe czy zamiast sera wybierają tofu. Podstawową żywnością weganina są, przede wszystkim surowe, warzywa, owoce, produkty zbożowe czy orzechy, pestki i nasiona. Rośliny strączkowe są bardzo potrzebne w ich diecie. Ma to przełożenie na inne kwestie życia – choćby wegańskie kosmetyki. Coraz więcej firm kosmetycznych bierze to pod uwagę tworząc produkty odpowiednie dla wegan. Środki czystości coraz częściej nie posiadają produktów odzwierzęcych, a są wymieniane na te, które może używać każdy, niezależnie na jakiej jest diecie.
Zbilansowana dieta wegańska
Każda dieta, niezależnie od tego czy składa się ona z mięsa, jest ona wegetariańska czy wegańska musi być zbilansowana i dostarczać nam odpowiednią ilość mikro i makroelementów oraz witamin. Weganie muszą dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość białka, którą normalnie pozyskaliby z mięsa. Dlatego też tak popularne są produkty sojowe np. tofu czy mleko sojowe, dzięki którym poziom białka zostaje uzupełniony. Tłuszcze to przede wszystkim orzechy i nasiona czy awokado – zielony specjalista od śniadań. Nie można zapominać o produktach zbożowych – są bogate w błonnik pokarmowy i witaminy. Podstawą każdej diety wegańskiej są warzywa i owoce, które dostarczają witaminy oraz składniki mineralne. Przechodząc na dietę wegańską należy pamiętać o tym, że organizm potrzebuje wszystkich składników, a zrezygnowanie z któregoś z nich może wiązać się z kłopotami zdrowotnymi. Warto zaznajomić się ze składami ulubionych wegańskich produktów, by być pewnym, że nasze ciało ma jak odpowiednio funkcjonować.
Czy dieta wegańska jest zdrowa
Pytanie o kwestię zdrowotną diety wegańskiej to jedno z najczęstszych pytań jakie pojawiają się w ustach osób, które zaczynają poznawać ten sposób żywienia. Żadna dieta, która nie jest zbilansowana i nie dostarczamy nią odpowiedniej ilości składników nie jest zdrowa – również ta wegańska. Natomiast jeśli podejdziemy do niej racjonalnie i z rozsądkiem, zaplanujemy swoje menu, które będzie różnorodne wtedy też dieta wegańska zaspokoi potrzeby naszego organizmu, co uczyni ją zdrową i odpowiednio zbilansowaną. Decydując się na tę dietę należy odpowiednio ją zaplanować i wiedzieć jakie produkty spełnią rolę zamienników produktów zwierzęcych. Co więcej, nie należy zmieniać swoich nawyków żywieniowych bez konsultacji z lekarzem oraz bez badań. Kontrola swojego stanu zdrowia to konieczność, jeśli chcemy zmienić nasz jadłospis i zrezygnować w jakiejkolwiek grupy produktów.
Dieta wegańska co jeść?
Dieta wegańska to przede wszystkim pięć podstawowych grup pokarmowych, czyli: pełnoziarniste zboża, rośliny strączkowe, warzywa, owoce oraz orzechy, nasiona i pestki. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być grzyby. Aby uzyskać dobry efekt i nie zaszkodzić swojemu organizmowi należy trzymać się zasady, że każda z grup produktów jest obecna w każdym dniu. Nie można rezygnować z którejkolwiek, ponieważ przez to nie dostarczymy organizmowi odpowiedniego składnika. Produkty z pełnego ziarna takie jak np. pełnoziarnisty ryż czy makaron, chleb razowy to obowiązkowe elementy diety wegańskiej. Dzięki soczewicy, soi czy innym roślinom strączkowym możemy stworzyć przepyszne wege kotlety, które zaskoczą nawet podniebienia mięsożerców. Warzywa powinny być spożywane na surowo lub być gotowane – jedz je do każdego posiłku, by dostarczyć odpowiednią ilość witamin. Nie należy zapominać o owocach, szczególnie tych sezonowych. Dla osób aktywnych fizycznie polecamy spożywać je w wersji suszonej. Na diecie wegańskiej tłuszcze dostarczają orzechy i ziarna – powinny towarzyszyć każdego dnia, choćby w formie przekąski. Całość dopełnia odpowiednia ilość wody, którą powinniśmy dostarczać organizmowi na każdej diecie.
Dieta wegańska dla sportowców
Coraz częściej zdarza się, że osoby uprawiające sport, także zawodowo, przechodzą na dietę wegańską chcąc nie tylko chronić zwierzęta, ale też z innych powodów. Dobrze zbilansowana dieta wegańska może poprawić kondycję czy prawidłową regenerację ciała. Co więcej, dzięki niej możemy zbudować lub zredukować masę ciała. To też lepsza wydolność organizmu. Jednakże sportowcy jeszcze bardziej powinni pamiętać o odpowiednich produktach, ponieważ potrzebują większej ilości białka, węglowodanów czy tłuszczy. Ich prawidłowa praca mięśni oraz prawidłowy budulec to klucz do braku problemów z kontuzjami. Każdy sportowiec przed podjęciem próby diety wegańskiej powinien przejść przez komplet badań oraz porozmawiać o takim trybie życia nie tylko z lekarzem czy dietetykiem, ale także trenerem personalnym.