Plan treningowy, czyli jak wpleść trening w codzienne życie

Plan treningowy, czyli jak wpleść trening w codzienne życie

Dobry plan treningowy – od tego zacznij, aby wpleść trening w codzienne życie. Słowo „rutyna” niekoniecznie wydaje nam się atrakcyjne, a wręcz jest odbierane negatywnie. W końcu nikt nie lubi robić tego samego non stop, a zmiany w życiu są nam potrzebne. W sporcie działa to trochę inaczej.  Rutyna treningowa może być pozytywnym zjawiskiem, które spowoduje, że regularne ćwiczenia nie będą koniecznością, a przyjemnością. Jak tego dokonać i jak sprawić, aby plan treningowy nie stał się negatywną rutyną, a wszedł na stałe w nasze życie? W tym artykule odpowiem na te pytania.

Wyznacz sobie cel ćwiczeń

Zacznijmy od początku, czyli od tego jak powinieneś zacząć przygodę ze sportem. Jeśli była to spontaniczna decyzja, bez większego powodu – świetnie, że zdecydowałeś się na zdrowy tryb życia i zadbanie o swoją fizyczność. Jeśli jednak argument dlaczego ćwiczysz istnieje, warto o nim powiedzieć głośno. Ustal cel ćwiczeń, dlaczego to robisz i co chcesz osiągnąć. Zgubienie kilku kilogramów? Świetnie. Przygotowanie się do zawodów sportowych? Trzymamy kciuki za sukces. Zbudowanie formy na lato lub wyrzeźbienie fantastycznej sylwetki? Wkrótce to Ci się uda. Jednakże, po wyznaczeniu celu następuje coś innego – droga do niego. Część najtrudniejsza, zwłaszcza na początku. Część, w której musimy ustalić jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby osiągnąć sukces. Sportowe nawyki nie tak łatwo wchodzą w życie, a ćwiczenia w domu czy ćwiczenia na siłowni nie tak prosto zacząć. Potrzeba do tego dużo siły i motywacji, które przede wszystkim przychodzą z czasem.

cel treningowy

Plan treningowy w pigułce

Znasz pewnie pytania, które słyszymy wśród osób dbających o sylwetkę co dzisiaj robią? Z pewnością. Mają odgórnie ustawiony plan treningowy i wiedzą w który dzień jaką partię ciała chcą ćwiczyć. Nie ma tu miejsca na spontaniczność czy losowość. Nie łączą wiele elementów, skupiają się na danych częściach, aby to właśnie one mogły dać z siebie wszystko. Co więcej, dzięki takiej pozytywnej rutynie poszczególne partie mają czas aby dojść do siebie. Dzięki temu minimalizujemy ryzyku kontuzji, nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Rozplanuj swoje ćwiczenia, biorąc pod uwagę swój cel. Pamiętaj, że nie ma magicznych ćwiczeń, które pozwolą schudnąć tylko z „oponki” czy innych miejsc ciała. Decydując się na sport decydujesz się na pracę całego siebie. Nie chcesz, aby mięśnie pojawiły się na nogach, bo boisz się ich rozrostu? Postaw na ćwiczenia ujędrniające – to się opłaci. Jeśli nie wiesz jakie to są lub jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia postaw na fachową pomoc. Trener personalny online biorąc pod uwagę Twoje uwarunkowania i cele dobierze odpowiedni plan treningowy. Rozpisz go na kartce, przyczep w widocznym miejscu. Trenuj według wyznaczonych zadań i obserwuj, jak one wkraczają w Twoje życie.

Trening na co dzień

Mówi się, że najtrudniej jest zacząć, a później już z górki. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem, jednak trzeba podkreślić, że sport to ciągła praca, przekraczanie granic i stawianie sobie nowych celów. Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie ćwiczeń myślimy o tym, że jest to trudne, nie chce nam się wstać z kanapy, a motywacja jest bliska zeru już po tygodniu. Zacznij ćwiczyć z kimś, kto pokaże Ci jak to robić prawidłowo i przyniesie słowa otuchy przy pierwszych słabościach. Trener personalny online, doświadczony przyjaciel czy przypadkowo spotkana osoba na siłowni, która już do czegoś doszła – szukaj pomocy, nie bój się o nią prosić. Szybko przekonasz się, że trening w życiu codziennym stanie się celem. Już nie tylko to, co sobie wyznaczyłeś na początku. Teraz pójście na siłownie czy rozłożenie maty w domowym zaciszu będzie tym co będzie Cię motywować. Sama chęć poruszania się, kolejnego przełamania będzie czymś, co napędzi do działania. Szybko okaże się, że plan treningowy wejdzie w Twoje życie, stając się jego częścią. Będzie to ta pozytywna rutyna o której wspomniałem na początku. Coś, czego się nauczysz i wypracujesz. Kiedy to już się stanie cel nie będzie daleko, ledwo widoczny, a na wyciągnięcie ręki. Treningi staną się przyjemnością, sposobem na rozładowanie stresu i przyniosą endorfiny. Zobaczysz, że sport to nie tylko zdrowie, piękna sylwetka, ale także sposób na dzień dzisiejszy.

 

Zyski z planu treningowego w codziennym życiu

Skupiliśmy się na tym jakie pozytywne aspekty ma sport w życiu codziennym, jak ważny jest cel i droga, którą idziemy  w kierunku niego. Plan treningowy, który rozpiszesz i będziesz stale realizował wkrótce stanie się Twoją rutyną zmieniając sylwetkę, ale nie tylko nią. Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu możesz odkryć coś więcej niż zmianę swojego ciała. Mowa tu o nowych możliwościach i odkrywaniu nowych pasji. Zaczynając sportowe życie wiele osób przekonana jest, że nie lubi pewnych dyscyplin sportowych. Kiedy poznają nowe możliwości, okazuje się, że bieganie po lesie czy długa przejażdżka na rowerze mogą być przyjemnością. Wtedy też możemy zmienić swój plan treningowy, posługując się tym co dopiero poznaliśmy. Już nie musimy spędzać godziny na siłowni robiąc trening nóg, a wybierzemy się zdobyć szczyt z przyjaciółmi. Plan treningowy stanie się codziennością.