NEAT – spontaniczna aktywność fizyczna

NEAT – spontaniczna aktywność fizyczna

NEAT, czyli mówiąc najprościej spontanicznie podejmowana aktwyność. Co to właściwie jest?
Siedzący tryb życia, praca biurowa, najczęściej wybierany środek transportu – samochód. Jedyna aktywność fizyczna to ta w sklepie spożywczym pomiędzy regałami z żywnością, a chemią. Nie daj się codzienności, walcz o swoje zdrowie i swoją kondycję. Wykonuj proste ruchy, spontaniczne ćwiczenia nawet wtedy, gdy w telewizji leci ulubiony serial i spalaj kalorie – nawet 15% tego co potrzebujesz zrzucić! Jak sprawić, że proste czynności pozwolą na lepszą aktywność fizyczną? Dowiesz się tego w tym artykule.

 

Czym jest NEAT?

Rozwijając skrót NEAT mówimy o non-execise activity thermogenesis, czyli wydatku energetycznym, który jest ściśle związany z codziennością. Jest to spontaniczna aktywność fizyczna, która nie jest zaplanowana ani określona w czasie. Niecelowe, nieposiadające ilości serii i powtórzeń ćwiczenia, które możesz wykonywać nawet nieumyślnie. Pomyśl czy chodząc spalasz kalorie? Oczywiście, że tak! To czwarte piętro nie brzmi tak strasznie, gdy myślisz o nim w formie dbania o swoją sylwetkę. Pupa idzie do góry, łydki pracują i stają się bardziej umięśnoine. Z podsłuchanych historii u lekarza wynika, że codzienny spacer po schodach w górę i dół uchronił pacjenta przed poważną chorobą. Jego serce lepiej pracuje dzięki niezaplanowanej aktywności fizycznej. Czy myślałeś kiedykolwiek o tym ile kalorii spalasz sprzątając w domu? Jazda z odkurzaczem i mopowanie podłóg wpływają na pracę mięśni. Podnosząc dziecko w formie zabawy, również wykonujesz ruch. Osoby, które posiadają pracę chodzącą np. w magazynach lub rozkładając towar mają o wiele więcej ruchu każdego dnia niż te, których głównym zadaniem jest patrzenie w ekran monitora. Poza tym, czym zajmujemy się zawodowo, ważne jest co robimy po pracy. Oglądając serial przed telewizorem, leżąc na kanapie jest niemile widziane w świecie NEAT. Zamiast tego rób coś ze swoim ciałem. Nawet zwykłe rozłożenie deski do prasowania i zajęcie się wygniecionymi ubraniami może wpłynąć korzystnie na Twój stan zdrowia. Forma spędzania czasu w domu i pracy jest bardzo ważna dla nas. Czy wiesz, że osoba, która wykonuje pracę siedzącą spala tylko 600 kcal na dobę, a fizyczni pracujące osiągają nawet 2000 kcal dziennie? Brzmi imponująco prawda? Nie wymagamy, abyś zmienił zajęcie, ale może warto pomyśleć o zmienieniu nawyków po przyjściu do domu. Jeśli już mowa o przyjściu – może lepiej wybrać spacer lub rower? Jeśli nie masz tej możliwości zaparkuj auto na innym parkingu lub wyjdź z autobusu na wcześniejszym przystanku. Pozwoli Ci to odbyć więcej o dwa spacery w ciągu dnia.

NEAT a nasze zdrowie

Jak wcześniej wspomniałem, pewien lekarz zapytał swojego pacjenta czy mieszka w domu czy w bloku. Na odpowiedź, że w bloku bez windy, pojawiło się kolejne pytanie – na którym piętrze? Okazało się, że codzienny spacer na czwarte piętro pozwoliło uniknąć pacjentowi poważnych objawów choroby. Jego serce pracowało lepiej, mięśnie były ciągle w ruchu, a stan wdech-wydech działał poprawniej. Dzięki codziennej niezaplanowanej aktywności ryzyko chorób, w tym tych cywilizacyjnych czy cukrzycy, nowotworów i chorób serca spada nawet o połowę. Kilkanaście minut dziennie wysiłku fizycznego zamiast leżenia na kanapie może zmienić Twoje życie i pozwolić na zdobycie kilku lat do przodu. Co więcej, badania wykazują, że codzienna aktywność, która nie jest zaplanowana, a wpisana w nasz tryb życia jest o wiele bardziej skuteczna. Szczupła sylwetka utrzymuje się dłużej, a tendencja do tycia znika. Może ta praca przy wykładaniu towaru nie jest tak zła, a przeprowadzka na niższe piętro lub do bloku z windą to nie szansa, a ryzyko? Warto się nad tym zastanowić.

NEAT zabawa

NEAT, a kalorie

Planując dietę i ćwiczenia przeciętny „Kowalski” myśli o wysiłku fizycznym i czasie, jaki spędzi w zaplanowanym ruchu np. na siłowni czy uprawiając jogging. Zapominamy, że na nasz bilans kaloryczny wpływa wiele czynników, w tym tych codziennych. Osoba, która wykonuje prace biurową nie potrzebuje aż tylu kalorii, ile ktoś, kto chodzi i schyla się cały dzień. Problem otyłości i złego odżywiania się dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci, które coraz częściej nie biorą udziału w lekcjach wychowania fizycznego, a na przerwach jedzą kanapkę pod klasą. Zdrowe nawyki powinny pojawić się już u dzieci, aby mogły być kontynuowane w dorosłości. Pomyśl co się bardziej opłaca – zostanie w domu i spokojne wypicie wina przed telewizorem czy może potańczenie w klubie, nawet jeśli wiąże się to z paroma drinkami? Prostymi wyborami i czynnościami, które są dla nas normalne, a co więcej – często przyjemne, możemy zmienić swoją sylwetkę. Wracając do tematu kaloryczności naszych posiłków, często nasz bilans zawyżamy lub zaniżamy, nie biorąc pod uwagę tego co robimy w ciągu dnia. Rozmawiając z osobą odpowiedzialną za naszą dietę powinniśmy przejść szeroką serię pytań. Dobry dietetyk przeprowadzi odpowiednią ankietę i zaplanuje posiłki tak, aby zgadzały się nie tylko z czasem na siłowni, ale także z naszą codziennością.

Mam nadzieję, że podsunąłem kilka pomysłów na to, jak zwiększyć aktywność fizyczną na najprostszych czynnościach, a kolejny serial spędzisz chociaż odrobinę w ruchu.