FAQ – Częste pytania odnośnie treningu personlanego

DLACZEGO POTRZEBNY MI TRENER PERSONALNY?

Trener personalny ustali program treningowy tylko dla Ciebie, dostosowany do Twoich możliwości i ograniczeń. Dobierze odpowiednią formę treningową, intensywność, częstotliwość. Przede wszystkim zadba również o prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń i zabezpieczy Cię przed kontuzjami. Dzięki temu możliwie szybko zrealizujesz swe cele.

 

DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ Z TRENEREM PERSONALNYM?

Trener personalny zadba o dostosowanie treningu do Twoich potrzeb. Zapewni prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń, a dodatkowo zmotywuję Cię do podejmowania kolejnych wyzwań i przekraczania swoich granic. Trener personalny koncentruje się tylko na Tobie i dba o Twoje zdrowie. Trening taki jest bardziej efektywny i daje szybsze efekty.

 

ILE KOSZTUJE TRENING PERSONALNY I CZY SĄ RABATY PRZY WYBORZE PAKIETÓW?

Ceny treningów personalnych wahają się ze względu na wielkość miast w jakich są oferowane oraz doświadczenie trenerów. Zleżą od miejsca treningowego, częstotliwości spotkań, potrzeby dojazdu do klienta. W oferowanych przez nas pakietach 5 i 10 treningów cena z rabatem staje się bardzo korzystna.

 

CO TO JEST TRENING PERSONALNY/OSOBISTY?

Trening personalny/osobisty to trening z trenerem personalnym, który trwa około godziny. Jest to czas poświęcony na ćwiczenia dostosowane tylko do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jest to najbardziej efektywna droga do realizacji celu i wymarzonej sylwetki.

 

JAK ZACZĄĆ ĆWICZYĆ?

Najważniejsze jest podjęcie decyzji o podjęciu aktywności fizycznej, motywacja i cel. Jeśli to nastąpi, trzeba jak najszybciej zacząć, nie czekając na jutro, wakacje, Nowy Rok itp. Na początek najlepiej rozpocząć aktywność, która będzie dla nas przyjemna, a już wkrótce potreningowa dawka endorfin zamieni obowiązek treningowy w nawyk.

 

CZY TRENER PERSONALNY MUSI POSIADAĆ UPRAWNIENIA?

Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz. U. Nr 127, poz. 857) zastąpiła dotychczasową ustawę o kulturze fizycznej. Pojęcie rekreacji ruchowej nie funkcjonuje w niej, a to oznacza, że działalność w sferze rekreacji ruchowej przestała podlegać regulacjom ustawowym. W rozumieniu prawnym nie istnieje już tytuł zawodowy instruktor rekreacji ruchowej!
Mówiąc prościej, do wykonywania zawodu trenera, który prowadzi zajęcia rekreacyjne, nie musisz mieć żadnych uprawnień państwowych.
Jednak każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce swoje zdrowie i ciało powierzyć osobie wyszkolonej w tym kierunku, z dużą wiedzą i doświadczeniem w sporcie, czy osobie przypadkowej.
Ważnym ośrodkiem akredytującym trenerów personalnych w Polsce jest organizacja REPs Polska. Warto tam sprawdzić, czy trener z którym chcemy nawiązać współpracę posiada międzynarodowe uprawnienia.

 

ILE RAZY W TYGODNIU MUSZĘ ĆWICZYĆ ABY UZYSKAĆ WIDOCZNE EFEKTY?

Jest to sprawa indywidualna i zależy od bardzo wielu czynników: wieku, stanu zdrowia, stopnia wytrenowania. Najlepiej rozpocząć od konsultacji z trenerem personalnym, który podczas pierwszego spotkania i po wypełnieniu formularza zdrowotnego dobierze najlepszą częstotliwość i intensywność treningu. Na początek dobre mogą być już dwa treningi tygodniowe ze średnią intensywnością.

 

CZY PRZEBYTE URAZY I KONTUZJE WYKLUCZAJĄ MNIE Z ĆWICZEŃ?

Nie, a w przypadku niektórych kontuzji trening po okresie rekonwalescencji będzie wręcz wskazany. W niektórych przypadkach na pewno niezbędna będzie również opinia lekarza. W każdym taki przypadku należy poinformować o tym swego trenera i właściwie wypełnić formularz zdrowotny.

 

CZY W CIĄŻY MOŻNA ĆWICZYĆ?

Jeśli lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwskazań, a ciąża przebiega prawidłowo, to aktywność fizyczna jest jak najbardziej zalecana. Może pomagać redukować bóle kręgosłupa i przygotuje na wysiłek jakim jest poród. Jeśli przed ciążą trenowałaś, możesz kontynuować swą aktywność biorąc pod uwagę swoje samopoczucie. Jeśli dopiero w ciąży podjęłaś aktywność fizyczną, podejdź do treningów z rozsądkiem i wybieraj formy o niskiej intensywności.

 

JAKIE ĆWICZENIA SĄ POLECANE DLA OSÓB W WIEKU +50?

Wszystko zależy od stanu zdrowia, chorób, dolegliwości bólowych, przebytych operacji. Jest to sprawa bardzo indywidualna i dobry trener personalny na pewno sprosta temu zadaniu i dobierze trening o odpowiedniej częstotliwości i intensywności.

 

JAK TRENOWAĆ PRZY DUŻEJ NADWADZE?

Przy dużej nadwadze i otyłości plan treningowy powinien być prowadzony przy współpracy trenera personalnego, dietetyka, lekarza, a często także psychologa. Aktywność powinna być o bardzo małej intensywności na początek. Lekkie ćwiczenia aerobowe ze stałym monitoringiem tętna. Ćwiczenia nie mogą obciążać stawów. Trening ma na początku na celu przyzwyczajenie organizmu do wysiłku i zbadanie reakcji na dane ćwiczenia.

 

JAK MIEĆ PŁASKI BRZUCH?

Aby mieć płaski brzuch, trzeba działać na kilku frontach. Odpowiednio dobrana dieta to pierwszy filar. Drugi to trening: aerobowy – spalający tkankę tłuszczową i siłowy – powodujący wzrost masy mięśniowej. To podstawa, nie wolno jednak zapominać o treningu mięśni core i właściwej postawie ciała. Dietę i trening najlepiej skonsultować ze specjalistami i dobrać je do swoich celów i możliwości.

 

JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ?

Nie polecamy cudownych diet, które szybko odchudzają. Lepiej chudnąć bezpiecznie i stopniowo, aby uniknąć późniejszego efektu jo-jo. Aby to uzyskać trzeba stosować dietę redukcyjną, bezpieczną, obliczoną na podstawie zapotrzebowania kalorycznego, ułożoną przez dietetyka lub doradcę żywieniowego. Do tego należy dołożyć aktywność fizyczną o ustalonej częstotliwości i intensywności.

 

„JAK SCHUDNĄĆ Z BRZUCHA”?

Nie możesz ograniczyć się do robienia „brzuszków” i niepodjadania słodyczy. Musisz zadziałać kompleksowo. Sukces może przynieść jedynie dobrze zbilansowana dieta redukcyjna i odpowiednio dobrany trening zarówno aerobowy i siłowy. Nie działaj na własną rękę. Lepiej skontaktuj się ze specjalistami w dziedzinie diety i treningu.

 

DLACZEGO MOJA WAGA SIĘ NIE ZMIENIA MIMO ĆWICZEŃ I DIETY?

Nie koncentruj się na wartościach jakie pokazuje waga. Mierz obwody i obserwuj swoją sylwetkę. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Jeśli jednak trenujesz regularnie i przestrzegasz diety, a nawet po dłuższym czasie efekty są mizerne warto skontaktować się z lekarzem i zrobić niezbędne badania. Przyczyną może być choroba metaboliczna, tarczycy, cukrzyca, hipoglikemia, insulinooporność itp. Schorzenia te mogą utrudniać walkę o wymarzoną sylwetkę. Być może będzie trzeba zmienić dietę i rodzaj treningu, najlepiej w kontakcie z trenerem personalnym i dietetykiem.

 

CO WIĘCEJ WAŻY MIĘŚNIE CZY TŁUSZCZ?

1 kg tłuszczu waży zawsze tyle co 1 kg mięśni, ale tkanka tłuszczowa ma większą objętość. Może zakrywać mięśnie i burzyć całokształt naszej figury.

 

CZY TRENING SIŁOWY JEST POTRZEBNY KOBIETOM?

Zdecydowanie tak. Trening siłowy nie zrobi z Ciebie faceta. Dzięki niemu jednak zwiększysz masę mięśniową, przyspieszysz metabolizm i w efekcie wspomożesz redukcję wagi. Trening z obciążeniem wpływa pozytywnie na sylwetkę (lekki zarys mięśni) i wzrost siły. Trening oporowy przeciwdziała również osteoporozie, wzmacnia kości, mięśnie i stawy. Zapobiega chorobom układu krążenia i dobrze wpływa na ogólne samopoczucie.

 

CZY TRENING Z OBCIĄŻENIEM NIE ROZBUDUJE ZBYTNIO MOJEJ SYLWETKI?

Kobiety mają inna niż mężczyźni budowę, skład ciała i hormonów. Dlatego trudniej im zbudować mięśnie, a trening siłowy z całą pewnością nie sprawi, że nagle staną się atletą. Dlatego nie należy obawiać się tego rodzaju treningu, wręcz przeciwnie, należy zadbać o wzrost siły i zwiększenie masy mięśniowej.

 

CZY DIETA JEST ISTOTNA PRZY WYSIŁKU FIZYCZNYM?

Dobrze zbilansowana dieta jest szczególnie ważna przy wzmożonej aktywności fizycznej. Pozwala łatwiej osiągać sportowe cele, redukować bądź zwiększać masę ciała. Wpływa na wydolność i wytrzymałość organizmu. Przyspiesza również jego właściwą regenreację.

 

CO JEŚĆ PRZED TRENINGIEM?

Jeśli możesz, posiłek przedtreningowy zjedz ok. 1,5 do 2 godzin przed wysiłkiem fizycznym. Podczas treningu musisz dostarczyć odpowiednią dla Ciebie i rodzaju wysiłku ilość węglowodanów i białka, aby uzupełnić w mięśniach zapas glikogenu i przygotować organizm do czekających go wyzwań.

 

CO JEŚĆ PO TRENINGU?

Zaraz po treningu do ok. pół godziny powinieneś spożyć cukry proste, aby odbudować zapas glikogenu. Mogą to być owoce (banan), koktajl itp. Kolejny posiłek dostarczony do 2 godzin po treningu powinien dostarczyć również węglowodanów ale łączni już z białkiem i innymi składnikami odżywczymi np. błonnikiem (warzywa).

 

CO TO JEST CATERING DIETETYCZNY?

To posiłki wcześniej przygotowane przez firmę oferującą usługi cateringowe, dostarczane pod wskazany adres. Zbilansowane zgodnie z Twoim zamówieniem i upodobaniami. Mogą być to np. dieta sportowca, wegetariańskie, bezglutenowe lub o niskim indeksie glikemicznym.

 

CO TO JEST DIETA PUDEŁKOWA?

Jest to dieta o określonej przez Ciebie kaloryczności i zgodna z Twoim stylem życia np. sport, wegetariańska, bez laktozy itp. Posiłki są wcześniej przygotowywane przez firmę oferującą tego typu usługi i dostarczane o określonej godzinie pod wskazany adres w pudełkach – stąd ta potoczna nazwa.

 

NA CZYM POLEGA DIETA FIT?

Dieta „FIT” to potoczna nazwa diety osób aktywnych, które prowadzą zdrowy styl życia i dbają o jakość spożywanych produktów. Zapewnia odpowiedni bilans składników odżywczych, nawodnienie. Wyklucza rzeczy niezdrowe typu cukier, fast-foody i tłuszcze trans itp.

 

CO TO JEST FIT CATERING?

To oferta cateringu dietetycznego dla osób, chcących skorzystać z „diety fit” (patrz wyżej). Skierowana szczególnie dla osób aktywnych fizycznie, chcących odżywiać się w sposób zdrowy i zbilansowany.